Тројца починати, 57 новозаразени и 30 оздравени пациенти од ковид-19 во Струмица

576

Во последните 24 часа се направени 6.654 тестирањe, а регистрирани се 1.037 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 386• Тетово – 110• Гостивар – 73• Куманово – 60• Струмица – 57• Струга – 50• Кичево – 43• Охрид – 35• Дебар -32• Прилеп, Велес и Кавадарци – по 21• Свети Николе – 18• Битола – 17• Штип -14• Гевгелија, Радовиш и Валандово – по 9• Кочани – 8• Неготино и Пробиштип – по 7• Ресен и Крива Паланка – по 6• Делчево и Кратово – по 5• Крушево – 4• Македонски Брод – 2• Берово и Богданци – по 1.

Пријавени се 36 починати лица:

11 починати лица од Скопје ( 76г, 70г, 69г, 67г, 67г, 65г, 62г, 50г, 48г, 48г, 47г), 8 починати лица од Тетово ( 85г, 81г, 69г, 64г, 63г, 63г, 61г, 57г), по 3 лица од Кичево ( 72г, 68г, 56г) и Струмица ( 71г, 65г, 57г), по 2 починати лица од Куманово ( 74г, 68г) и Струга ( 72г, 67г) и по едно лице од Гостивар (53г), Ресен ( 24г ), Дебар ( 54г ), Кочани ( 79г ), Велес ( 62г ), Валандово ( 58г ) и Македонски Брод( 63г ). Од починатите лица 35 се починати во болнички и едно лице во домашни услови.

Регистрирани сe 534 оздравени пациенти од:

• Скопје – 123• Гостивар – 106• Тетово – 85• Куманово – 37• Струмица – 30• Кичево – 25• Охрид – 21• Струга – 18• Битола – 11• Кавадарци и Ресен – по 9• Штип – 8• Кочани и Дебар – по 7• Радовиш, Берово и Кратово – по 6• Виница – 5• Прилеп – 4• Велес и Свети Николе – по 3• Пехчево – 2• Валандово, Делчево и Пробиштип – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.137.629 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 173.689, бројката на оздравени пациенти е 154.174, на починати е 5.818, а бројот на активни случаи изнесува 13.697

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.