Тројца починати, 18 новозаразени и 21 излекуван од КОВИД-19, за последните 24 часа

834

За денеска преку Институтот за јавно здравје се регистрирани 21 излекуван пациент, 16 од Скопје, 3 од Куманово и 2 од Штип, сите се лекуваа во домашни услови, соопшти Министерството за здравство. Со ова до денеска, бројката на излекувани пациенти во земјата изнесува 200.

 

 

Починати се тројца пациенти позитивни на КОВИД-19. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина една пациентка од Лабуништа на 46 годишна возраст, примена на 29 март, а подолг временски период била на механичка вентилација, и еден 71-годишен пациент од Прилеп, лекуван на клиниката од 15 април. Во Градската општа болница „8 Септември“ почина пациентка од Куманово на 63 годишна возраст, хоспитализирана во тешка состојба на 6 април и веднаш поставена на респираторна машина.

Во изминатите 24 часа потврдени се 18 нови случаи на коронавирус, во:
Скопје-2, Куманово-9, Штип-2, Тетово-2
Велес-1, Гостивар-1, Пехчево-1.

Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 во нашата земја изнесува 1225 , од кои 54 починаа, а 971 е активен.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.