Тројца починати и нови 50 позитивни на ковид-19 во Југоистокот во кој има над 620 активни случаи

1349

Три лица од Гевгелија и Богданци починаа од компликации предизвикани од ковид-19 во последните 24 часа а во општините од Југоистокот според дневната ковид статистика има 50 новозаболени лица од вирусот, соопштија од министерството за здравство. Спроед објавените податоци во Струмица има 22 нови позитивни, во Гевгелија 18 во Радовиш и Богданци по 4 нови случаи а во Валандово 2.

Во земајва се регистрирани  947 нови случаи од 3.450 тестирања. Денеска Институтот за јавно здравје регистрираше 397 оздравени пациенти а во Југоистокот оздравени има во Гевгелија-8, Богданци-5, Струмица-4 и Валандово-2

Според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментов во Југоистокот има вкупно 626 активни случаи  дистрибуцијата по градови е следна:

Струмица 22, активни 202
Гевгелија 18, активни 299
Радовиш 4, активни 28
Валандово 2, активни 27
Богданци 4, активни 66
Дојран, активни 4

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.