Тројца починати и нови 46 позитивни на ковид-19 во Југоистокот во последните 24 часа

704

Два пациенти од Радовиш и еден од Струмица починаа од компликации од ковид-19  во последните 24 часа во Југоистокот каде се регистрирани 46 нови позитвни случаи со коронавирус. По градови во Гевгелија и регионот има нови 22 новозаболени, во Струмица 15 во Радовиш 5 и во Валандово 4

На ниво на држава починале 26 пациенти а од направени 3.836 тестови регистрирани се 1.321 нов случај со ковид-19.

Институтот за јавно здравје регистрира 433 оздравени пациенти. Во Југоистокот во послендите 24 часа оздравеле 29 пациенти и тоа од Гевглеија 13, Струмица10 и од Радовиш 6

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови  на вкупно заболени и активни случаи е следна:

• Гевгелија 518, активни 209 (25 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 92 на Богданци и 12 странски државјани )
• Струмица 1.257, активни 627
• Радовиш 321, активни 115
• Валандово 126, активни 39

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.