Тројца жители од Стар и Нов Дојран приведени, во нивните домови пронајдена дрoга и украдени предмети

3196

Тројца жители на Стар и Нов Дојран вчера се лишени од слобода од страна на полициски службеници откако во нивните домови биле пронајдена и одземана дрога но и предмети кои потекнуваат од кривични дела кражби, информираа од МВР. Како што стои во нивното соопштение тие биле приведени во полициска станица и по целосото документирање на случајот  против нив ќе бидат поднсени кривични пријави.

,,На 25.11.2021 во 06.10 и 08.10 часот во Стар и Нов Дојран, полициски службеници од ОВР Гевгелија – Полициско одделение Нов Дојран ги лишиле од слобода Д.Р.(43) и Е.И.(27), двајцата од Стар Дојран и Т.А.(56) од Нов Дојран. При претреси во нивните домови, извршени со судска наредба, биле пронајдени и одземени дрога и други предмети кои потекнуваат од кривични дела. При претрес во домот на Д.Р. биле пронајдени и одземени марихуана, предмети со остатоци од прашкаста материја, пари и други предмети кои потекнуваат од сторени кривични дела „тешка кражба“ и „кражба“, извршени на подрачјето на општина Дојран. Во домот на Е.И. биле пронајдени и одземени марихуана, пари и предмети кои потекнуваат од сторени кривични дела „тешка кражба“ и „кражба“, извршени на истото подрачје, додека при претресот во домот на Т.А. биле пронајдени марихуана и стебла од растението канабис.,, стои во информацијата од МВР

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.