Тројца жители на струмичко Банско лишени од слобода, извршиле разбојништво над 23 мигранти

809

МВР соопшти дека синоќа биле приведени тројца жители од струмичко Банско заради сторено кривично дело ,,разбојништво” над 23 мигранти од кои украле мобилни телефони и пари. Според соопштението на МВР, струмичката полиција работи на целосно расчистување и документирање на случајот по што против трите лица ќе поднесе соодветни пријави

,,На 26.08.2020 во 20,00 часот, во с.Банско, поради основано сомневање за сторено кривично дело “разбојништво“ над 23 странски државјани-мигранти од слобода се лишeни: А.З.(44), Е.З.(41) и З.Р.(33) сите од с.Банско. Имено тие од мигрантите одзеле ранец, 15 мобилни телефони и пари. Осомничените се задржани во Полициската станица Струмица. СВР-Струмица работи на целосно расчистување и документирање на настанот по што ќе биде поднесен соодветен поднесок,, стои во соопштението на МВР

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.