Три пациенти од Струмица оздравеле од ковид-19, соопшти Институтот за јавно здравје

1063

Тројца пациенти кои беа заболени од коронавирус се оздравени соопшти Институтот за јавно здравје од каде информираа дека во последните 24 часа, 297 пациенти се оздравени на ниво на државата од ковид-19. Имено Институтот за јавно здравје објави и прегелд по градоив на оздравените пациенти и тоа од: Скопје-56, Куманово-9, Штип-37, Прилеп-3, Тетово-4, Струга-85, Велес-13, Битола-6, Охрид-34, Гостивар-20, Струмица-3, Крива Паланка-2, Пробиштип-3, Демир Хисар-1, Македонски Брод-4, Виница-1, Кратово-1, Кичево-15

Во последните 24 часа  починале 5 лица по компликации од ковид-19 а регистрирани се 119 новозаболени од коронавирус и тоа во: Скопје-53, Куманово-9, Штип-4, Прилеп-13, Тетово-4, Струга-2, Велес-1, Битола-1, Охрид-1, Гостивар-6, Крива Паланка-1, Радовиш-1, Кочани-3, Пехчево-2, Берово-5, Делчево-6, Свети Николе-3, Кичево-3, Неготино-1.

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови во Југоистокот е следна:

• Гевгелија 42, активни 24 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)
• Струмица 58, активни 20
• Радовиш 41, активни 12
• Валандово 7, активни 0

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.