Три лица починаа а 30 нови се заразени од КОВИД-19 во последните 24 часа во земјава

1154

Во изминатите 24 часа направени се 426 тестирања, а регистрирани се 30 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-11, Куманово-2, Штип-1, Прилеп-3, Тетово-6, Велес-5, Битола-1, Охрид-1. Досега во земјата се направени вкупно 21436 тестирања на ковид-19.

Три лица починаа на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, објави министерот за здравство Венко Филипче. Станува збор за пациент од Велес (58 години) примен на 12 мај, пациент од Тетово (57 години) лекуван на Клиниката од 22 април и уште еден пациент од Тетово (78 години) хоспитализиран на 11 мај.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 26 оздравени пациенти, и тоа во: Скопје 1, Куманово 14, Прилеп 4, Тетово 3, Велес 4

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.