Пет лица од струмичко Муртино и Банско лишени од слобода заради шверц со мигранти, објави МВР

1330
Пет лица од Муртино и Банско се лишени од слобода под сомневање дека се инволиврани во шверц со мигрнати. Како што информираше МВР на 11 декември на локалниот пат за селото Габрово, струмичко, кај место викано Габровски водопад и на регионалниот пат Струмица – Банско, кај селото Свидовица, струмичко, полициски службеници  привеле Т.П.(20) од селото Муртино и З.А.(22) од селото Банско. Во возилото кое го управувал Т.П. од Муртино –  „крајслер војаџер“, со струмички регистарски ознаки,се превезувал девет лица – мигранти од Сирија а З.А.(22) од с.Банско,  управувал патничко возило „бмв Х5“ велат од МВР. Тие се лишени од слобода а во врска со настанот, од слобода биле лишени и С.Ѓ.(25), од с.Муртино, Е.М.(30) од с.Банско и Д.М.(25) од с.Банско. Лицата биле предадени на полициски службеници од СВР Струмица и по целосно документирање на случајот против нив ќе биде поднесена соодветна пријав

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.