Три лица од Струмица починале а за последните 24 часа во Југоистокот – 68 нови позитивни на ковид-19

1221

За последните 24 часа, според здравствените власти  во земјава од компликации предизвикани од вирусот ковид-19 починале 32 пациенти. Починати има и три пациенти во Струмица. Станува за лица 58, 68 и 76 години. Со последните три случаи во Струмица и регионот од почетокот на пандемијата досега од компликации од овој вирус починале вкупно 63 лица. Во денешната ковид статистиката има  починат и во Гевгелија на 74 годишна возраст.

Во земјава регистрирани се 820 нови случаи од направени 2.019 тестирања, односно 40,5 % од тестираните. Во Југоистокот по 25 новозаразени има во Струмица и Гевгелија, 11 во Валандово и 7 во Радовиш

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 895 оздравени пациенти. Во Југоистокот оздравеле во Гевгелија-8, Струмица-17, Радовиш-3, Валандово-8 лица

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови во Југоистокот е следна:

• Гевгелија 737, активни 243 (58 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 132 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1705, активни 597
• Радовиш 428, активни 118
• Валандово 217, активни 69

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.