Тревна плажа, чиста вода и без многу гужви – плажата кај Николиќ сè попривлечна за гостите што доаѓаат во Дојран (фото)

12108

Плажата кај населеното место Николиќ станува се попривлечана за гостите што доаѓаат во Дојран, но најмногу за време на викендите. Тревната плажа со поставени лежалки и чадори, чистата вода и зеленилото, се причина што ова плажа стана мета на голем број посетители кои сакаат да избегнат метежи среде туристичка сезона. Паралелно пристапот до ова плажа е значително подобрен со насипувањето и порамнувањето на патот што го изврши општина Дојран.

Плажата се наоѓа на околу километар и половина од населеното место Николиќ која е на самата граница до соседна Грција. Дел е со природна трева која се одржува а дел со песок. Езерото е со чиста вода и песочна подлога заради природниот насип што доаѓа од реката од планината Беласица. Паралелно овој потег е погоден и за мали деца заради топлата и плитка вода .

За сите посетители има простор за паркинг но има и катче за најмладите. Паралелно тука има и бар за освежување.

Фото. Б. Терзиев

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.