Товарен воз излета од пругата меѓу Миравци и Клисура откако удрил во одрон од камења – нема повредени

1178

Утрово товарен воз што сообраќал на релација Гевгелија-Трубарево, меѓу станиците Миравци и Клисура, утрово околу 6 часот и 40 минути се излигал од шините откако претходно удрил во одрон од камења. Во незгодата нема повредени. Поради тоа, железничкиот сообраќај од Велес кон Гевгелија и обратно е во прекин. МВР го потврди инцидентот кога на одронот налетал и товарен воз.

„Утрово во 6:40 часот, товарен воз кој сообраќал од Гевгелија за Табановце удрил во одрон од камења меѓу железничките станици Миравци и Клисура. Притоа, дел од возот излетал од пругата, повредени нема“, изјави Хризантема Рендева, портпарол на СВР Струмица.

Од ЈП МЖ Инфраструктура го потврдија инцидентот и велат дека имаат „вонреден настан“, со тоа што најавуваат дека пругата ќе биде расчистена уште во текот на денот. Целиот превоз од Солунското пристаниште за Македонија, но и за средна Европа оди преку оваа пруга.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.