ТК Прилеп договорениот тутун на Далија од струмичките тутунари ќе го откупува од вторник во радовишко

955

Тутунскиот комбинат Прилеп во вторник треба да го отпочне откупот на договорениот тутун од Далија табак од струмичките тутунари на кои мора да им додели картони за произведените количини . Вака вели директорот на прилепскиот комбинат Кире Станкоски кој подвлече дека откупот ќе се врши на 5 те ваги во радовишко.

,, Изминативе денови се превзедоа договорите од Далија табак и при крај се сите формалности за да се отпочне откупот. Правиме напори да отвориме и пункт во струмичко но најверојанто откупот ќе се реализира на 5 те пункта во радовишко. За договорените количини Далија табак треба да им додели картони на своите кооперанти. Во вторник треба да го почнеме превземањето на договорените количини од Далија,, вели Станкоски.

Во струмичко има околу 100 тина тутунари кои имаа договори со Далија Табак но извисија откако ова фирма не успеа да обезбеди пари за што протестирааа минатата недела во Градашорци. Станува збор за околу 400 тони договорен тутун кои во целост ќе бидат превземен од Прилеп

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.