„Твоето незнаење чини живот“ – Црвениот крст од утре со бесплатни курсеви за возачите за да ги обноват знаењата за помош

1824
Црвениот крст бесплатно ќе ги обучува граѓаните за укажување прва помош.
Кампањата под мотото „Твоето незнаење чини живот“ наменета за возачите ќе почне од 15 јули, а следува по направени анализи дека во голем број случаи граѓани, пред сѐ возачи, не знаат правилно да укажат прва помош во случај на сообраќајна несреќа

Кампањата ќе биде од 15 јули до 15 септемри ќе се одржат бесплатни курсеви за возачите во 33 општински огранизации на Црвениот крст и ќе бидат опфатени 8.000 возачи. Од Црвениот крст велат дека со обновување на знаењето за укажување прва помош ќе се спречат поголеми здравствени последици, но и жртви од сообраќајни несреќи.

– Меѓу главните причини за сообраќајните незгоди се вбројуваат брзото возење, непочитувањето на правилата за првенство на минување, недржењето страна и правец на движење, непрописното движење и свртување, користењето мобилен телефон и управувањето под дејство на алкохол. Што се однесува до системот за обуки за Првата помош за возачи постојат одредени аномалии кои треба системот да ги надмине. Ние сме тука во улога на помагател на властите и за давање препораки со цел да се надминат слабостите. Целта на оваа кампања е да се обноват знаењата на возачите, додаде Саити.

Генералниот секретар на Црвениот крст, Саит Саити на промоцијата на кампањата рече дека во 2016 година имало 165 жртви во сообраќајни несреќи и 5.971 повреден, во 2017 година имало 155 жртви и 6.224 повредени, а во 2018 година имало 133 жртви и 5.860 повредени.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.