Струмички Астраион убедлив кај Риниа М, славеше со плус 15 и го мерка лидерското место во Првата ракометна лига

1759

Ракометарите на струмички ,,Астраион” славеа победа на гостувањето кај ,,Риниа”со 35:20 и ја забележаа втората победа во прволигашкиот ракометен шампионат група 1. Избраниците на Димитар Пандев засега немаат пораз и се наметнуваат како сериозен тим во ова група за освојување на првото место. По четри кола тие се втори со натпревар помалку бидејки во првото коло беа слободни со оглед што групата брои 9 прволигаши.

Првата победа ја забележаа против Вардар од Неготино со плус 10 разлика а кај Куманово малку недостасуваше да слават победа па мораа да се задоволат со реми. Кај Риниа М немаа проблеми. Победата ја најавија од стартот на мечот кога струмичани покажаа дека немаат намера да претрпат пораз и од минута во минута ја зголемуваа предноста а во одбраната функционираа беспрекорно. Ончев Касапов и Кавазов беа предводниците  кај струмичани кои ова сезона најавуваат подобар успех од лани.

РК ,,Астраион” по 4 кола има вкупно 7 бода два помалку од лидерот Македонија ГП. Следното коло во недела во Струмица во сала Парк  игра со Јуниор Кисела Вода и со победа ќе го превземат лидерското место во Првата ракометна лига Група 1.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.