Струмичките пожарникари добија опрема за гасење пожари и заштита, набавена од Општина Струмица

655

Струмичките пожарникари добија нова опрема за гасење пожари на отворен и затворен простор но и апарати кои ќе овозможуваат заштита при интервенции. Првиот човек на општина Струмица Коста Јаневски на својот ФБ страна, објави дека  опремата  е во функција на зајакнување на капацитетите на противпожарната заштита во општината а истите се набавени со општински средства

,,Набавени се најнови модели на изолациони апарати за дишење кои се неопходни за гасење на пожари во затворен простор, комбинирани апарати на воздух и вода за гасење на пожари на отворен простор, грбни пумпи за гасење пожари на отворен простор, турбо млазници и црева,, напиша Коста Јаневски  кој најавви дека во нареднито период се очекува набавка на специјална интервентна облека и лична заштитна опрема з апожарникарите

Од ТППЕ Струмица велат дека со набавката на оваа опрема значително се зголемува квалитетот и ефикасноста на интервенирање во различни ситуации.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.