Струмичките инспектори фатиле две лица како горат отпадни кабли на патот кон Костурино

1775

Oвластениот комунален и инспекторот за животна средина од општина Струмица во  акција за откривање на лица и субјекти кои вршат загадување на амбиенталниот воздух, како што информираше општината,  затекнале двајца согорувачи на отпадни кабли покрај патот на излезот од Струмица кон Костурино што е спротивно на законската регулатива.

Во информацијата од општинските службистои дека против лицата  ќе биле изречени четири прекршочни мерки согласно законот за јавна чистота и законот за управување со отпад и апелираа до сите граѓани кои ќе забележат било какви активности кои го загадуваат амбиенталниот воздух да пријават во инспекциските служби на Општината

Струмица во месец јануари беше еден од најазагадените градови во Македонија. Според мерната станица на министерството за животна средина само три дена струмичани дишале чист воздух а најзагадено било на 19 јануари кога дневната концентрација достигна до 400 микрограми на кубен метар ПМ 10 честитчките

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.