Струмичкиот парк доби „паметно“ осветлување од 70 илјади евра кое ќе носи заштеди на струја

1784

Општинските власти  го промовираа новото осветлување на големиот градски парк во струмица. Станува збор за осветлување со паметни светилки поставени на околу стотина канделабри со лед осветлувачки тела чија моќност се намалува доколку нема движења. За нив општината од својот Буџет потроши околу 4,7 милиони денари или нешто повеќе од 70 илјади евра.

,,Новите светилки овозможуваат ново и посилно осветлување во Градскиот парк. Граѓаните можат и во вечерните часови безбедно да се движат и што е најважно со новото осветлување истовремено имаме заштеда на електрична енергија за разлика од класичното.Оригиналноста на овој проект се состои во тоа што означува вовед во тоа што ние го нарекуваме „паметен град”, потенцираше градоначалникот Коста Јаневски кој најави модернизација на осветлувањето на улицата Младинска

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.