Струмичка Беласица торпедираше во Крушево, гевгелиски Кожув убедлив во Кочани

1468

Се одиграа натпреварите од седмото првенствено коло Втората лига Исток во кое струмичка Беласица и гевгелиски Кожув остварија убедливи победи во Крушево и Кочани со што најавуваат неизвесност околу првата позиција во второлигашкото источно натпреварување.

Беласица  славеше со 8:0 против Питу Гули. Мартин Мирчевски постигна пет гола а по еденпостигнаа Дарко Размоски, Даниел Радојчиќ и Благој Истатов. Ова е шеста победа за струмичките сино бели и со вкупно 18 бода се на втората позиција. Следното коло на 13 октомври играат со Брегалница Штип на свој терен

Гевгелиски Кожув славеше со 4:0 во Кочани против Осогово и ја прокнижаа петтата победа. Џонов, Костадинов, Тодоров и Зајков се запишаа во листата на стрелци и го ,,клекнаа” Осогово кој најавуваше победа. Следното коло на 12 ти октомври ги пречекуваат крушевчани и со нова победа ќе се зацврстат на врвот од Втората лига исток каде со струмичани, штипска Брегалница и Тиквеш од Кавадарци ќе водат битка за лидерската позиција.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.