Струмичани да ги отстранат хаварисаните возила од јавни површини оти ќе има казни, апелира полицијата

611

Откако Локалниот совет за превенција при општина Струмица на својата последна седница донесе заклучок за решавање на проблемот со хаварисани возила, СВР Струмица упати апел до сопствениците да ги отстранат од јавните површини. Според Локалниот совет голем број возила кои не се во употреба стојат на улици, тротоари, паркинг простори и други јавни површини на подрачје на општина Струмица . Полицијата наредниве денови најави контроли и санкционирање на сопствениците

,,Секторот за внатрешни работи Струмица апелира до граѓаните кои имаат оставено хаварисани возила истите да ги отстранат од сообракајните или јавните површини. Во спротивно, полицијата ќе преземе мерки за санкционирање на сопствениците на истите согласно Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, а трошоците за присилно отстранување ќе ги сносат самите сопственици,, стои во известувањето од СВР Струмица

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.