Струмичанец заработи кривична за криумчарење мигранти кои во јуни биле пронајдени во паркирано возило што го управувал кај Радовиш

1442

Надворешната канцеларија за криминалистички работи од Радовиш поднесе кривична пријава против  дваесет и петгодишниот  А.Д. од струмичко Банско и дваесет и едногодишниот А.Ш. од Штип, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“.

Тие во јуни управувале возила во кои имало мигранти а биле паркирани на магистралниот пат Радовиш – Штип, кај клучка за населеното место Тополница. Тогаш полицијата  при преглед на паркираните патнички возила „форд транзит“ и ,, фолсфаген транспортер’’ пронашле 41 мигранти од кои најголемиот дел биле од Бангладеш но имало и од Пакистан.

По преземени мерки било утврдено дека возилата ги управувале пријавените лица од струмичко Банско но и од Штип за што заработија кривични пријави.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.