Струмичанецот осомничен за убиство на 83 годишната жена украл пиштол од нејзиниот дом

798

25 годишниот струмичанец П.И. кој е во притвор за убиство на 83 годишната М.Б на денот на кривичниот настан (20.01.2023)  од куќата на починатата украл пиштол марка ,,Стаер”. Пиштолот со две рамки и 61 куршуми калибар 9 мм со судска наредба се пронајдени кај 57 годишниот И.Б.од Копаница скопско кој е приведен, соопшти МВР

,,По претходно добиена судска наредба за претрес од страна на Судија на претходна постапка од Основен кривичен суд Скопје, полициските службеници извршиле претрес во домот на И.Б., при што пронашле еден пиштол „Стаер“ со две соодветни рамки и 61 куршуми калибар 9 мм. Од спроведената истрага утврдено е дека пиштолот потекнува од кражба извршена на 20.01.2023 во домот на М.Б. во Струмица од страна на нејзиниот роднина П.И.(25) од Струмица, кој на 23.01.2023 е лишен од слобода поради нејзино убиство и веќе издржува мерка притвор од 30 дена,, информираше МВР

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.