Струмица ќе се претстави на Меѓународниот саем за туризам „Holiday & SPA Expo” во Софија Бугарија

1093

Во периодот од 13 до 15 февруари, Струмица ќе учествува на еден од најголемите туристички саеми на Балканот, во друштво на повеќе од 350 изложувачи од регионот и над 20.000 посетители. Општина Струмица ќе го промовира Брендот Струмица, претстојниот Струмичкиот карневал и туристичката понуда на хотелите, се вели во информацијата од општината

Како што е наведено во информацијата, преставниците н аопштината заедно со  претставници на хотел „Вила Парк”, комплекс „Лебедово Езеро” и хотел „Термал лукс и спа“ ќе ги промовираат своите туристички потенцијали и капацитети, но и новите производи и услуги со. Посебна цел на саемската промоција на Струмица е привлекување на нови туристи и посетители од Бугарија на овогодинешниот Струмички карневал кој ќе се одржи на 29 Февруари.

,,Во рамки на саемската манифестација ќе учествуваат компании, водечки туристички агенции и претставници на туристички дестинации од над 25 земји од светот, со што овој настан претставува одлична можност за воспоставување нови врски и партнерства помеѓу бугарските туристички агенции и струмичките хотели,  размена на искуства и добри практики помеѓу чинителите во туристичкиот сектор како и промоција на нови производи и услуги’’ се вели во информацијата од општина Струмица

Учеството на општина Струмица на Меѓународниот саем за туризам „Holiday & SPA Expo” се реализира во рамките на спроведувањето на проектот „Промоција на туризмот и културата“ – ToCulter, финансиран од Европската Унија преку Интеррег-ИПА Програмата за прекугранична соработка со Република Грција 2014-2020.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.