Струмица со нови 36 позитивни на ковид-19, Радовиш и Валандово по 3, во Гевгелија нема

804

По вчерашните 37, Струмица за последните 24 часа  регистрира нови 36 позитивни на ковид 19, соопшти Институтот за јавно здравје. Со последните новозаболени, бројката на активни случаи со коронавирус во струмичко се зголеми на 159 лица со што Струмица стана еден од регионите во земјава со најмногу позитивни во последните две недели со оглед на контуинираниот раст. Во Струмица за последните 24 часа регистрирани и двајца оздравени

Во Југоистокот нови позитивни има во Валандово и Радовиш по три нови случаи додека во Гевгелија една од водечктие земји по бројот на вакцинирани  нема нови случаи со ковид-19. Во Гевгелија во моментов се водат само 2 позитивни случаи додека во Радовиш вкупно 23 а во Валанодово 18.

Позитивни на коронавирус нема ниту во општините Дојран и Богданци

На ниво на држава регистрирани 672 нови позитивни од направени 6 770 тестирањеа , 5 лица починале додека 36 оздравеле. Најмногу нови позитивни има во Скопје, Тетово, Гостивар

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.