Струмица склучи договор со МСТП за грант за пружање услуги на стари лица и лица со попреченост

783

По Василево и Ново Село и Општина Струмица потпиша договори за грант за развој на социјалните услуги со Министерството за труд и социјална политика. Со договорот општина Струмица со помош на ангажирање невработени лица се обврзува да пружа услуги на стари и лица со попреченост

Како што соопштија од Министерството за труд и социјална политика досега вкупно 17 општини имаат потпишано договори за грант за развој на социјални услуги, а до крајот на годината ќе бидат потпишани уште 7.

„Со потпишувањето на договорите, општините имаат обврска во рок од пет месеци преку општинските координатори и едукација на даватели на услуги да овозможат пружање на социјални услуги во домовите на стари лица и на лица со попреченост, како и поддршка на старите лица и лицата со попреченост во Дневните центри“, информираше министерката Шахпаска.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.