По Скопје, реоните на Струмица и Гевгелија со најмногу позитивни на ковид-19 за последните 24 часа

965

За последните 24 часа во Југоистокот забележани се нови 65 лица позитивни на вирусот ковид-19 а на ниво на држава дури 535 од направени 2445 тестирања додека 6 лица починале, соопштија од министерството за здравство.

Според објавените податоци, во Струмица се регистрирани 30 нови позитивни, во Гевгелија 24 во Радовиш 6 а во Валандово 5 лица заразени од коронавиурс. Со овие нови бројки на дневна основа бројката на активни случаи во Југоистокот стаса на 524 лица. За последното деноноќие, Струмица, Гевгелија и Прилеп се реоните со најмногу позитивни веднаш зад Скопје.

Според извештајот на Министерството за здравство, најмногу нови болни има во Скопје-277, па следат: Куманово-17, Дебар-7, Штип-22, Прилеп-26, Тетово-18, Струга-8, Велес-10, Битола-13, Охрид-4, Кавадарци-4, Гостивар-5, Гевгелија-24, Струмица-30, Крива Паланка-2, Радовиш-6, Кочани-12, Пробиштип-3, Демир Хисар-2, Македонски Брод-1, Валандово-5, Виница-1, Делчево-1, Свети Николе-9, Кичево-15, Ресен-8, Неготино-5.

• Гевгелија 229, активни 112 (13 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 32 на Богданци )

• Струмица 503, активни 303

• Радовиш 154, активни 68

• Валандово 69, активни 41

Институтот за јавно здравје регистрира 168 оздравени пациенти. Во Југоистокот 5 има од Гевгелија, 8 од Струмица

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.