Струмица Жени го надигра Виктори Волеј и направи исчекор кон втората фаза од Шампионатот

1176

Одбојкарките на Струмица Жени против Виктри Волеј ја забележаа и втората победа во својата група и фатија чекор за пласман на првите три позиции во својата група за пласман во втората фаза. Во салата Пакр избраничките на Атанас Милев и Вера Боќијанова Димитриевска иако ослабнети поради повреди на Пандева и Каралијска славеа со 3:0 ( 25:14, 25:20, 25:13) во сетови против градските ривалки, девојките од Виктори

Единствено рамноправна игра имаше во вторито сет кога во неколку наврати ,,гостинките’’ дојдоа до израмнување на поени, но немаа сила за разултатски пресврт. Струмица Жени преку Дикова, сестрите Владевска, Болдурова, Иванова но и Василева, Зимбакова Додевска диктираа и игра и резултат на теренот

Мечот беше во рамките на 4 коло. Струмица Жени досега имаат само два натпревари и две победи. Викторијанки одиграа 4 меча со епилог две победи и два пораза. Со по 6 бода Струмица Жени се трети а Виктори Волеј со ист број бодови на 5 тата позиција

Во останата група од Првата лига се тимовите на Наковски Волеј и Македонија Макс. Наковски со две победи од три меча има 7 бода и се втори во својата група. Досега славеа против Макс и Јанта а бод извлекоа на гостувањето кај Универзитет Тетово. Македонија Макс пак има два пораза во два меча и еден бод од дуелот со УГД

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.