Струмица домаќин на врвни уметници на камерна музика – почнува првиот ,,Струмица класика интернационален фестивал”

528

Во Центарот за култура Антон панов од утре па се до 9 овој месе ќе се одржува првиот ,,Струмица класика интернационален фестивал чи иницијатор е професорот Васил Атанасов.  Фестивалот ќе го отвори Гудачкиот квартет „Симфонета“ од Бугарија, по штo ќе настапат  камерни музичари од земјава и странство.

,, Целта на фестивалот е да ги претставиме врвните македонски уметници кои ја негуваат камерната музика, но и гости од соседните земји, Европа и пошироко. Струмица е град со традиција и историско културно наследство од сите сфери, град кој ја сака музичката уметност, театарот, филмот, сликарството и културата воопшто и има убава традиција на културни настани. Со овој фестивал сметаме дека ќе го збогатиме културното живеење на Струмица и регионот, бидејќи градот го заслужува тоа не само заради традицијата која ја има, туку и заради местоположбата на градот со соседите со што ќе стане уметнички центар на Балканот, рече Атанасов.

Фестивалот е финансиски поддржан од градоначалникот и Советот на Општина Струмица.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.