Струмица доби монографија во која се преставени сите локалитети, историски настани низ вековите

366

Завод и Музеј Струмица ја промовираше монографијата ,,Струмица и струмичко низ просторот и времето’’ која го отсликува животот и културно историското наследство на овој регион  низ годините. Станува збор за дело во кое е опишан развојот на струмичкиот регион со сите негови културно историски обележја поткрепени со фотографии, аргументи и факти за животот во овој дел на државата. За историчарот Драги Ѓеоргиев ова дело е културно историска анализа во која се освежува меморијата за градот на Струмица

Еден од авторите на ова монографија Зоран Рујак тврди дека ова монографија треба да го потикен и културниот туризам во општината имајки во предвид дека сликовито се преставени сите матријално и нематријално културно наследство и цивилизациските ведности низ вековите. Ова монографија како што кажа тој ќе биде основа и за понатамошни истржувања

Монографијата Струмица и струмичко низ просторот и времето е плод на долгогодишно истражување на сите вработени во Заводот и музеј Струмица – публикација во која се преставени сите локалитети, историски настани, поврзани со градот Струмица и регионот.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.