Струмица доби зелен лавиринт во форма на срце од 270 зимзелени дрвца на околу 600 м2 (ФОТО)

1632

На површина од 625 метри квадратни Струмица доби зелен лавиринт во форма на срце кој се наоѓа во кругот на Домот на АРМ. Лавиринтот е од зимзелени дрвца високи околу половина метар за што од страна на ЈПКД Комуналец беа засадени околу 270 садници како идеја и иницијава на децата и младите. Во центарот на лавиринтот има две клупи за одмор

„Лавиринтот е долг 190 метри на површина од 625 метри квадратни. Идејата е на децата, поддржана од мене, како градоначалник, а реализирана од ЈПКД „Комуналец“. Испраќаме силна порака: за чиста Струмица ни треба висока еколошка свест и многу работа. Од срце за поубава и почиста Струмица“, објави градоначалникот Костадинов

Првиот човек на ЈПКД Комуналец Зоран Ѓеоргиев најави дека новото зелено катче во Струмица ќе биде постојано под контрола од чуварите но апелираше и до граѓаните да го чуваат бидејки станува за општо добро на заедницата.

На денешниот настан присуствуваа голем број на дечиња но и ученици кои облечени во бели маички и капи испратија порака за повеќе зеленило и чиста Струмица

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.