Струмица ги додели годишните награди по повод празникот на градот Св. 15 Тивериополски Свештеномаченици (фото)

1658

Општина Струмица на денешната свечена седница на Советот ги додели годишните награди и наградата за животно дело “Свети Петнаесет Тивериополски свештеномаченици” на поединци и институции кои дале белег во текот на последната година и ја афирмирале Струмица.

Беа доделени три годишни награди и тоа на Панче Николов за особен придонес во областа на крводарителството и хуманоста, додека Никола Делевски и Димитар Џорлев добија годишни награди за пособен придонес во областа на образованието и науката.

Наградата за животно дело ја доби ликовниот уметник и педагог Ниче Василев за особен придонес во областа на уметноста.

Првиот човек на општина Струмица Коста Јаневски на Општинската организација на Црвен крст Струмица, ЈЗУ „Општа болница Струмица“, ЈЗУ„Здравствен дом“ и Центарот за јавно здравје Струмица им додели признанија за особен придонес во борбата против пандемијата од КОВИД-19.

фото Општина Струмица

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.