Сточарите за задржано женско јагне ќе добиваат по 2500 денари поддршка, соопшти МЗШВ

1498

Владата на денешната седница ја измени Уредбата за директни плаќањасо кои се зголемува финансиската поддршка за сточарите одгледувачи на овци, за задржано женско јагне, соопшти МЗШВ. Износот на поддршката за задржано женско јагне од 700 денари се зголемува на 1500 денари по грло и со основната мерка од 1000 денари, сточарите одгледувачи на овци ќе добијат вкупна финансиска поддршка во висина од 2.500 денари за женско јагне, стои во соопштението од министерството за земјоделство.

Владата ја донесе ваквата одлука поради новонастанатата состојба и проблемите со откуп на јагне, поради здравствено-економската криза предизвикана од глобалната пандемија од коронавирусот. Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и во следниот период ќе ја следи состојбата со откупот и извозот на јагне. МЗШВ е во постојaна комуникација со одгледувачите на овци и со откупувачите, и освен традиционалните пазари како Италија, Хрватска, Грција, се бараат и други алтернативни пазари за извоз на јагнето.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.