ССНМ, ЗНМ и СЕММ апелираат за помош за регионалната ТВ Вис во Струмица што побрзо да се врати во етерот

1098

По синоќешниот пожар во регионалната ТВ ВИС од Струмица, денеска со апел за помош на колегите се јавија Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници, Здружението на новинари и Советот за етика во медиумите во Македонија.

Тие апелираат до локалната самоуправа, државните институции, стопанските субјекти и до поединци да помогнат за што побрзо враќање на телевизијата во етерот

„Локалните и регионалните медиуми во Македонија имаат посебно значење, бидејќи тие обработуваат теми од локален карактер кои се од јавен интерес . Без овие локални медиуми граѓаните остануваат лишени од важни информации кои се значајни за нивното секојдневно функционирање .

Во кризни ситуации како оваа во која се наоѓа државата во моментов, важноста на локалните медиуми е уште повеќе изразена“, се вели во заедничкото соопштение на ССНМ, ЗНМ и СЕММ .

Пожар во објект на струмичката касарна, изгоре ТВ Канал Вис (фото)

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.