ССМ утре ќе го блокира влезот во Скопје кај населбата Автокоманда

289

Утре од 7 часот до 10 часот, Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) ќе го блокира влезот во Скопје, на раскрсницата во населбата Автокоманда на булевар Александар Македонски со 16 Македонска бригада, а ќе бидат пропуштани само возила на итна медицинска помош, полиција, армија и пожарна. Протестот е продолжување на генералнот штрајк на вработение во јавниот сектор со кој се бара усогласување на платите и зголемување за 2.806 денари.

„Пораката ќе биде јасна за пратениците кои не даваат поддршка и глас за предлог-мандманот на ССМ, зашто работниците не се задоволни од нивната продуктивност и ангажман за надминување на работничките проблеми, а на овој начин пратениците нема да можат да стигнат во Собранието за да наплатат патни трошоци, а истото важи и за владините министри кои се глуви за работниците и работничките барања во оваа криза“, соопшти ССМ и повика сите работници да им се придрушат на блокдата.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.