ССМ го почна штрајкот во јавниот сектор за повисоки плати линеарно за 2 806 денари

304

Вработените во војската, полицијата, образованието, здравството, комуналните претпријатија, општините, управата, администрацијата од денеска стапуваат во генерален штрајк откако барањата на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) за линеарно покачување на платите во јавниот сектор за 2 806 денари не беше исполнето.

Дури ни вчерашната средба на ССМ со владините претставници по однос на барањата на Синдикатот не вроди со плод, а лидерот на ССМ, Дарко Димовски, во таа насока истакна оти е разочаран од преговорите што се воделе во последен момент.Освен тоа што ќе штрајкуваат со прекин на работниот процес на своите работни места во работното време, вработените во јавниот сектор од 10 до 11 часот и видливо ќе застанат и надвор пред просториите на работодавачот. Сепак, согласно правилата за време на генерален штрајк, од ССМ појаснуваат дека ќе биде обезбеден расположлив капацитет од 10 отсто од вработените во јавниот сектор.

По вчерашната средба што ја имаше со ССМ, вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи истакна дека тие се согласни оти треба да има линеарно покажување на платите во јавниот сектор, но остануваат на ставот дека тоа треба да се направи со усвојување на методологија, а не со едностран акт.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.