Со љубов за Вардарски рид – во недела Еко акција и забава на култното место за гевгеличани за да биде чисто и почитувано

3199

Здружението на граѓани ,,Changemakers4All’’ од Гевгелија за во недела најавува голема еко акција на Вардарски рид каде ќе одржи и еко забава. Станува збор за култно место за гевгеличани кое има и големо историско значење, локација каде контуинирано се оди на излети, прошетки и локација кое крие огромно археолошко наследство за градот. Но како што кажааа од ,,Changemakers4All’’ овој локалитет и понатаму е мета на уништување пред се од несовесни граѓани и покрај многуте апели.

,, Станува збор за локалитет со кој се поврзани сите гевгеличани и млади и стари.Сите имаме по некоја тајна поврзана со Вардарски рид. Згора на се овој локалитет е нашата историја. Таму се најдени артефакти од македонскиот крал Александар први, докази за контуинирано живеење повеќе од илјада години. Но во последно време овој локалитет на се наликува, не само на нашето омилено место. Расфрлано ѓубре, демолирани, клупи, урбана опрема што не е во ред. Затоа во недела Со љубов за Вардарски рид’’ изјави за Дрнка.МК – Марина Томова претседател на здружението ,,Changemakers4All’’ од Гевгелија кое во изминатиот период реализираше повеќе еко акции во општина Гевгелија во корист на граѓаните.


Според Томова станува збор за еко забава со еко акција каде секој граѓанин ќе има своја обврска преку учество во еден од тимовите кои треба да го вратат сјајот на Вардарски рид, оти ова локација е заштитен белег на гевгеличани. Како што кажаа таа сите се добредојдени бидејки на Вардарски рид му е потребно внимание и почитување


,, Еден тим ќе ги поправа уништените клупи за одмор, втор тим ќе ги бојадисува односно ќе фарбаат за да служат и во иднина, третиот тим ќе ги средува корпите за отпад а четвртито ќе биде задолжен за собирање и сортирање на отпадот. Сите тие ќе испратат порака до посетителите – не го чепкај овој рид, ридот е наш, ние го средивме и ќе го чуваме’’ потенцираше Томова која упати благодарност од Коста Ампов за озвучувањето за во недела, до Опре и Мијов кои ќе бидат водители, Интеркомерц кој ќе помогне за поправка на клупите и корпите за отпад, до Мотел Вардар кој ќе понуди пијалок за учесниците, Флора Мим кој ќе додели подароци на учесниците во еко акцијата и до ДЏ Иле кој ќе биде задолжен за музиката.

Во акцијата која ќе започне во 17 часот ќе учествуваат и преставници од Општина Гевгелија, од ЈП Комуналец но и од Музеј Гевгелија                                                      ,, Нашата цел е да го исчистиме Вардарски рид, чуваме и почитуваме’’ кусо одоговори Томова која упати до сите физички и правни лица да земат учество во еко акцијата со срце за Вардарски рид

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.