Со сечење самун долг 4 метри, почна радовишката САМУН ЕМ ТАТЛИЈА – 12 фурни нудат самуни кои се вкусат со добра музика

1364

Првиот човек на општина Радовиш Ацо Ристов, со симболично расечување на самунот долг четри метри го означи стартот на манифестацијата Самун ем татлија која треба да ги промовира овие традиционални рецепти кои се заштитен белег на радовишани.  Станува збро за манифестација која две години паузираше поради пандемијата а ова година се врати заедно со одржување на меѓународниот фолклорен фестивал Радовишки собор.

,, Како мал град има што да понудиме. Имаме голем број манастири, одлична кујна и наша цел е да го свртиме вниманието на јавноста кон Радовиш да ја посетат. Инаку радовишкиот сомун е белег со кој се гордеат радовишани. Тој се пече во фурни и го има со разновидно месо. Овие денови 12 фурни нудат самуни и татлија а ние како општина сакаме да понудиме и забава затоа е ова манифестација,, вели градоначалникот на Радовиш Ацо Ристов

Манифестацијата се одржува на просторот пред Центарот за култура Ацо Караманов, каде на големата сцена синоќа настапија и повеќе фолклорни ансабли и Бајабо Бенд, Викторија Бенд, Брас Брадерс

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.