Со пари од државата, ќе се асфалтира улица во валандовско Чалакли познато по Фестивал заштитен од УНЕСКО

1639

Градоначалникот на Валандово Перо Костадинов заедно со министерот за транспорт и врски Благој Бочварски најавија асфалтирање на улица во населеното место Чалакли познато по Фестивалот ,,Хид Бах Шен Фест’’ впишан во Репрезентативната листа на УНЕСКО за нематеријално културно наследство. Станува збор за улица од околу 640 метри која ги поврузва сите позначајни објети во Чалакли тргнувајки од фестивалската сцена, пошатата, основното училиште и џамијата.

,, Наредниот период општина Валандово со поддршка на Владата ќе ја реализира улицата која е од капитално значење инфраструктурно во Чалакли бидејки ова населено место го има фестивалот ,,Хид Бах Шен Фест’’ кој е под капата на Унеско. Исто така со изградба на вкви проекти покажуваме дека се грижиме и за населението од турска националност бидејки со години беа заборавени. Со ова се испраќа порака дека никој не смее да биде заборавен и секој заслужува модерна инфраструктура во 21 век,, кажа градоначалникот Перо Костадинов

За улицата во Чалакли, државата на општина Валандово и додели околу 4 милиони денари. Пари од државата се очекува да бидеат доделени и за други проекти од областа на патишта и улици и тоа за новопроектирана улица во Валандово во населеното место Балинци и проект во Јосифово.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.