Со новите 20 позитивни, во струмичко 430 активни случаи со коронавирус – нема новозаболени во Гевгелија и Валандово

927

Во последните 24 часа регистрирани се 628 нови случаи на ковид-19 во земјава од направени  2.236 тестирања. Новите случаи се во градовите: Скопје-353, Куманово-33, Штип-13, Прилеп-36, Тетово-33, Струга-11, Велес-34, Битола-28, Охрид-17, Кавадарци-7, Гостивар-7, Струмица-20, Крива Паланка-6, Радовиш-2, Пробиштип-3, Демир Хисар-1, Македонски Брод-2, Берово-2, Виница-1, Делчево-4, Свети Николе-6, Кичево-6, Ресен-1, Неготино-2.

Според здравствените власти,  15 лица починале од компликации предизвикани од коронавирусот а Институтот за јавно здравје забележа 531 оздравени пациенти. Во евиденцијата на оздравени има 14 од Струмица, 10 од Гевгелија, 3 од Радовиш и 2 од Валандово.

Во Југоистокот во моментов дистрибуцијата по градови на вкупно заболени и во моментов активни случаи изгледа вака:

Гевгелија 332, активни 160 (18 лица се жители на Дојран, 45 на Богданци )
• Струмица 762, активни 430
• Радовиш 206, активни 76
• Валандово 92, активни 33

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.