Со ликовна работилница и презентација на ткаењето, почна фестивалот ,,Радовишки собор” (фото)

343

Вчера во паркот на младите во Радовиш беше одржана ликовната работилница „Фолклорот наша вековна инспирација“. На оваа работилница учествуваа млади уметници од општинските основни училишта од општина Радовиш. Со оваа програмска активност започна Меѓународниот фолклорен фестивал „Радовишки собор“.

Во рамките на фестивалот имаше изложба на етно елементи ткаенини изработени на разбој и работилница со Петар Јованов

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.