Состојбата со ковид-19 во Струмица станува загрижувачка, бројот на заболени расте, објави Јаневски

1833

Актуелната состојба со ковид-19 во Струмица е реалативно загрижувачка. Бројот на заболените од коронавирусот постојано расте а во последниов период со овој вирус заразени се повеќе се заразени лица на возраст од 15 до 30 години.  Вака констатирале преставници од повеќе институции на координативниот состанок кај градоначалникот на Струмица Коста Јаневски за поефикасно почитување на владините мерки и препораки за спречување на ширењето на коронавирусот

На состанокот како што информираа Коста Јаневски на својата ФБ страна  присуствувале Петре Витанов директор на Центарот за јавно здравје, д-р Мери Николова Гичева – епидемиолог, Наќе Гогов директор на Општата болница, Жанко Зимбаков заменик началник на СВР Струмица, Милан Русев раководител на Центарот за управување со кризи, Марјан Даутовски раководител на Дирекција за заштита и спасување и Александар Оџаков секретар на општина Струмица.

Според нашите информации на состанокот сите ја споделиле загриженоста и алармирале на максимален ангажман на органите кои изрекуваат казни за да доследно се почитуваат  мерките за заштита, посебно во ноќните часови кога се поизразени се забавите и групирањата на младата популација

Од овој стостанок градоначалникот Коста Јаневски уште еднаш апелираше до сите граѓани за почитување на мерките – задолжително носење маска и одржување физичка дистанца пред се и за одговорно однесување на сите физички и правни лица како клучен фактор за стабилизрање на состојбата и заштита на здравјето

Од почетокот на пандемијата во земјава, во Струмица и регионот досега се евидентирани 112 кој кого бил дијагностициран вирусот ковид-19 а во моментов  активни се 49 лица кои сеуште не се излекувале од коронавирусот

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.