Сообраќајот од Струмица и Радовиш кон Скопје, времено ќе се пренасочи низ Штип заради завршување на експресниот пат (видео)

2071

Сообраќајот на патничките и товарните возила од Струмица и Радовиш кон Скопје времено ќе се пренасочи низ Штип заради изградба на мост на реката Брегалница и изградба на делницата кон Три Чешми. Вака најави директорот на ЈП Државни патишта Зоран Китанов кои заедно со министерот за транспорт и врски Благој Бочварски беа на увид на изградбата на експресниот пат Радовиш Штип.

,, За да може да се интензивираат работите на делницата од Три Чешми до мостот на реката Брегалница ќе за затвори обиколницата за да може место за година дена ова делница да се изгради за 6 месеци”, рече Китанов

Изградбата на експресниот пат Штип-Радовиш, со должина од 40,41 километар и вредност од преку 42 милиони евра, се реализира во две фази. Градежните работи се одвиваат со силен интензитет и се очекува екпспресниот пат да биде завршен и пред предвидениот рок. Изградбата на првата делница, од Штип до Бучим е во завршна фаза, поголемиот дел е веќе асфалтиран, осветлувањето е поставено и во моментов се монтираат еластичните огради.

На втората делница, од Три Чешми до Радовиш, во тек се подготовки за поставување на коловозната конструкција. Се очекува за три до четири месеци експресниот пат да биде пуштен во употреба. Министерот Бочварски истакна дека реализацијата на капиталните инвестиции се одвива со добра динамика и Владата ги вложува сите расположливи капацитети и ресурси во насока на унапредување и модернизација на целокупната инфраструктура во државата.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.