Следниот месец се очекува нова цена на струјата, РКЕ ги чека пресметките на операторите

369

Се крои нова цена на електричната енергија.  Колку ќе биде зголемувањето енергетските  компании се уште калкулираат. Првиот човек на Регулаторната комисија  Бислимовски за  Утрински  брифинг вели дека операторите  имаат рок до крајот на месецов да ги достават пресметките за трошоците и барањата, по што РКЕ ќе носи одлука.

Билсомовски соопшти дека во моментов цената на светските берзи се движи околу 230 евра за мегават час, но и  се очекува  цела оваа година таа да биде висока.  За заштита од  поголеми ценовни шокови вели дека решението е во зголемено домашно производство, но и во штедење. Новата цена на струјата ќе се знае следниот месец и ќе важи до крајот на годинава.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.