Следната натпреварувачка сезона една Втора фудбалска лига со 16 екипи, одлучи ФФМ

782

Следната натпреварувачка сезона во земајва ќе има единствена Втора лига која ќе бори 16 клубови а не како досега две Втори лига Исток и Запад.  Вака одлучи Собранието на ФФМ која направи измена во системот на натпреварување за сезоната 2022/23 . Со ова измена Првата лига останува на 12 екипи

Втората лига ќе ја сочинуваат двете екипи што ќе испаднат од Првата лига, двата тима кој ќе бидат поразени во баражите, 10 екипи од двете втори лига кои на крајот од ова сезона ќе бидат пласирани од третото до седмото место а последните две места ќе бидат резервирани за победници во баражите на победниците од третите лиги.

Потполнувањето на Првата лига и во иднина ќе биде ист. Два тима испаѓаат директо и два ќе играат бараж со 3 и 4 место пласираните екипи од единствената Втора лига. Во Првата лига влегуваат директно првите два тима од Втората лига.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.