Скај плус од Струмица со ,,Јутјберска платформа’’ ќе иницира младите да креираат видеа за медиумска реформа

1248

Граѓанското здружение ,,Скај плус’’ од Струмица го промовираше проектот за медиумска писменост  насловен како „Јутјуберска платформа за медиумска реформа“. Целт на проектот е да иницира младите да креираат видеа со кои ќе упатуваат порака дека, не секоја вест што се пласира во медиумите е вистинска и професионална. Проектот здружението ,,Скај плус’’ ќе го реализира со регионалната ТВ Канал ВИС при што се планирани повеќе активности

Како што информираше Стојне Митева претседател на здружението, планирано е да се спроведат обуки низ средните училишта во Југоистокот меѓу средношколците и преку анкети ќе се селектираат млади кои само ќе изработуваат јутјуб видеа за медиумската писменост со пораки за распознавање на лажни од вистински и професионални од непроверени вести

,,Основната цел на проектот е заедно со средношколците да креираме платформа каде ќе се поставуваат видеа, достапни за нив а ќе се однесуваат токму за медиумската писменост и како полесно да откријат лажни вести. Сакаме да помогнеме  младите а воопшто и на граѓаните дека медиумската писменост е основа за отстранување  на лошите патишта кои самата лажна вест ги носи,, кажа Стојне Митева од здружението Скај плус

Скај Плус е суб – грантист на проектот „Со критичко мислење до граѓани со медиумска писменост“, финансиран од Европската унија, а спроведен во земјава од Фондација Метаморфозис и Еуротинк – Центар за Европски стратегии.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.