„Скамот“ демне – внимавајте каде и како оставате податоци во вирутелниот свет !

217

Тик токерот Александар Динев со интересна објава ги потсетува младите да не оставаат свои податоци во виртуелниот свет бидејки лесно може да бидат злоупотребени и да останат со „празни“ џебови.  Ретко кој знае што е тоа Скем  и Фишинг на кои луѓето наседнуваат. На ова наседна и младиот Динев кој за одредени нарачки преку интернет остана со празна картичка.

Нашиот тиктокер нарачал артикли на своја адреса за да по извесен период доби порака дека артиклите ќе бидат вратени поради погрешна адреса и линк за потврда дека е вистинска. И така почнува неговото патешсествио оставајки лични податоци за плаќање за да наредниот ден неговата сметка биде испразнета

Видеото кое можете да го видите ТУКА е изработено во рамките на проектот  „Нешта кои можеби не ги знаеме за нашето виртуелно однесување“  кој  го имплементира Мултус од Гевгелија .

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.