Симон Трпчески го закажа концертoт во Секирник родното село на мајка му Нетка – ќе биде на отворено со слободен влез !

17119

По концертите во Литванија и повторно во Германија, Симон Трпчески и Македонисимо ќе одржат концерт на 26 август во село Секирник, Општина Босилово, Струмица, родното место на мајката на Трпчески.

Концертот во Секирник ќе биде организиран на отворено и ќе биде со слободен влез за сите заинтересирани љубители на Симон Трпчески и проектот Македонисимо, соопштуваат организаторите. 

,,Како што минатата година ја стартувавме македонската турнеја Македонисимо 2022, со организациски исклучително предизвикувачкиот концерт во с. Збажди, Струга – родното место на таткото на Симон Трпчески (на 1000 метри надморска височина, на планината Караорман), така оваа година со овој исто така несекојдневен концерт ја стартуваме Балканската турнеја на Македонисимо што ќе трае до октомври и ќе ги вклучи настапите во Хрватска, Србија, Словенија, Црна Гора, Романија,, велат од КултурОп.

Концертот беше договорен во мај годинава откако Симон Трпчевски беше во официјална посета на Општина Босилово и градоначалникот Ристо Манчев. Тие тогаш заедно беа и во населеното место Секирник каде го посетија Домот во кој е презентирана носијата на русалиите како заштитен белег на ова населено место.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.