Силниот ветар корнеше дрвја во Гевгелија и предизвика штети, надлежните интервенираат

6280
Силниот ветар што  ја зафати Гевгелија со брзина од над 80 километри на час предизвика сериозни штети објави Телевизија Нова на својата ФБ страна. Според пишувањето и фотографиите приложени, откорнати се повеќе дрвја на повеќе улици во Гевгелија а во прекин е и напојувањето со електрична енергија во индустриската зона Блокотехна
Како што објави ТВ Нова од Гевгелија откорнати се дрвја кај : АД Водостопанство, ПЕ „Јужен Вардар“- Гевгелија, на улицата „Маршал Тито“ спроти Градската библиотека, во дворот на ЈОУ ДГ „Сончогледи“, во пределите кај Вардарски Рид и на туристичко-рекреативната зона „Динќут“ и делови од кровот на станбената зграда до Судот и ЈОУ ДГ „Цветови“- Гевгелија.
Екипите на ЈПКД „Комуналец“- Гевгелија, по извршениот увид на местата каде што ветрот предизвика штети, веќе се на терен и интервенираат за отстранување на паднатите дрвја. Додека, тимовите на ЕВН работат на остранување на дефектот за непречено снабдување со електрична енергија.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.