Се чисти коритото на река Ступница во радовишко Подареш

564

Со механизација на ЈП Плаваја почнаа работите за чистење на коритото на река Ступница во Подареш, која беше со наталожена земја, вегетација и отпадоци.   Градоначалникот на општина Радовиш Ацо Ристов направи увид на чистењето на речното користо на река Ступница во Подареш.

Според него со чистењето на речното корито се овозможува норамлен тек на водата а со тоа се намалува опасноста од излевање на речното корито и предизвикување на штети.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.