Се уредува игралиштето Шпики во Струмица на кое ќе има комбинирана детска играчка

613

Градежни екипи ангажирани од општина Струмица ја бетонираа платформата на детското игралиште на улицата „Моша Пијаде“ или популарно наречено Шпики на која треба да биде поставена комбинирана играчка (повеќе играчки во една)  која ќе им овозможи на децата повеќе видови игри на децата од овој дел на градот.

,,Турбо работиме на повеќе локации и за сите возрасни групи. Но, децата ни се меѓу приоритетите. Вложуваме во нивниот правилен раст и развој создаваме здрави генерации за иднината на Струмица,, објави на ФБ градоначалникот на Струмица Коста Костадинов

Според информцијата од општина Струмица покрај бетонирањето на платформата ќе се изврши и опремување на просторот во и околу игралиштето.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.